יציקות ברזל

     
 

יציקות ברזל

יציקות ברזל ניתן לראות כאשר מייצרים מכונות או מתקנים שונים, כמו פסלים, מחבתות, סירים ועוד. את יציקות ברזל ניתן לראות גם במוצרם גדולים כמו מעלית ברזל. את יציקות הברזל מבצעים בכבשנים עצומים שנקראים תנורי רם. ניתן להפיק פלדה באמצעות תהליך יציקה אך שיטה זו היא מעט שונה.  אם שאלתם את עצמכם כיצד מייצרים סיר מפלדה יצוקה או קמינים לחימום, התשובה היא באמצעות יציקות ברזל התהליך מיוחד. תהליך היציקה, נותר בתוך תבנית מיוחדת שבן מכינים את התוצר הסופי, לאחר היציקה מפרידים את החומר תוך שבירת התבנית או הסרתה. בין המוצרים העשויים מברזל צוק, ניתן למצוא גם חלקי מכונות, מאיצים למשאבות, וחומרים העמידים בקורוזיה.

כלי בית העשויים מיציקת ברזל

היום ידוע, כי כלי הבישול והבית האיכותיים ביותר עשויים באמצעות יציקות ברזל קחו לדוגמא את פויקה, הסיר שנועד לבישול בשטחים פתוחים כאשר אנו נמצאים בהישרדות או טיול אוהלים מחוץ לבית.  סירים אלה הם יקרים יותר,  ומחזיקים מעמד המון שנים. גם את הקמין לחימום שאנו מכירים עוד מבית סבתא, עשוי מנוצה השיטה של יציקות ברזל. קמינים העשויים מברזל יצוק זה כבר עניין של מסורת הטכנולוגיה היא ממש עתיקה. דפנות הברזל בקמין הן עבות ומתקררות לאט אבל החיסרון הוא שהן גם מתחממות לאט. יש לציין כ קמין העשוי מברזל יצוק מקנה לו את המראה העתיק.

רהיטי רחוב וריהוט גן העשויים ביציקות ברזל

ניתן לראות היום גם ריהוט רחוב בערים הגדולות ובמיוחד בכיכרות העשויים מיציקות ברזל. ריהוט הרחוב כמו הספסלים למיניהם, הם הרבה יותר חזקים מאשר ברזל או מתכת רגילה. יש לציין כי ניתן לראות פרגולות שונות גם במגזר הציבורי וגם בפרטי העשויות מברזל יצוק.  ניתן למצוא היום גם תליונים למחזיקי מפתחות או שרשרות אופנתיות העשויים מברזל יצוק. היום, תעשייה שלמה נעשית באמצעות יציקות ברזל,  כמו חלקים של מכוניות, משאיות, מטוסים טנקים, כלי נשק  ואפילו כספות מייצרים באמצעות יציקות ברזל. יש לציין כי  הרבה חלקים ומוצרים חשובים מעשים באמצעות יציקות ברזל ואיננו רואים את עצמנו מתפקדים ללא התעשייה  הנחוצה כל כך של יציקות ברזל.